Variabilní hypotéka (neboli floatová hypotéka) má na rozdíl od fixní hypotéky proměnlivou úrokovou sazbu, kde tato sazba je tvořena součtem pevné přirážky banky k nějakému objektivnímu proměnlivému (float - plovoucímu) parametru, u nás se používá často PRIBOR. Konstrukce sazby pak je tedy PRIBOR v aktuální výši + přirážka banky. Výše splátky se pak přepočítává nově pro každé splátkové období, tedy splátka se může změnit každý měsíc.
Každá banka má však tuto konstrukci vlastní, a je třeba ji důkladně prozkoumat. Například Unicedit používá pro výpočet splátky parametr nazvaný BMR (base mortgage rate), což je 1M PRIBOR, přičemž ke změně BMR dochází pouze, pokud se PRIBOR změní o více než 0.1% (což defacto znamená, že změna BMR nastane až při změně alespoň 0.11%, 0.10% stále ke změně nestačí).
Např. aktuální BMR je 0.26, řekněme že úroková sazba činí 1.69% p.a. Výše vaší splátky se tedy vypočte ze sazby 1.95% p.a.
Současná výše PRIBORu 1M je 0.22, ke změně BMR dojde, až PRIBOR 1M klesne na hodnotu 0.15 (pak bude BMR 0.15) nebo stoupne na 0.37 (pak se BMR změní na 0.37).
Tímto mechanismem je zajištěno, aby se výše splátky úvěru neměnila každý měsíc.
V nedávné minulosti byly floatové hypotéky výhodnější, cca o 1% p.a. pod fixními, aktuálně však nejlepší fixní sazby na trhu již vycházejí lépe.
Jelikož se výše splátky přepočítává každý měsíc, můžete prakticky kdykoli úvěr snížit mimořádnou splátkou, doplatit jej, případně refinancovat. V tom spočívá velká výhoda variabilní hypotéky a floatové sazby.